Kritéria přijímacího řízení - umělecké obory

pro školní rok 2025-2026

Název oboru Počet přijímaných žáků

82-41-M/07 Modelářství a návrhářství oděvů

                     Design oděvu a módncíh doplňků

 

                           15

82-41-M/01 Užitá malba

                     Malba a ilustrace

                           15

82-41-M/03 Scénická a výstavní tvorba

                     Objekt a prostor

                           15

82-41-M/03 Scénická a výstavní tvorba

                     Grafika a média

                           15

82-41-M/14 Textilní výtvarnictví

                     Design interiéru a bytových doplňků

                           15

 

Přijímací zkoušky 

V rámci přijímacího řízení bude hodnoceno:
-    Výsledek talentové zkoušky (maximální počet bodů – 100)
-    Zohlednění studijních výsledků ze ZŠ (maximální počet bodů – 30)


Termín podání přihlášky ke studiu je do 20. února 2025 

 

Talentová zkouška

Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava-Helenín postřednictvím ředitelky školy rozhodla v souladu s § 60 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů, o konání talentové zkoušky a stanovila termíny pro konání talentové zkoušky v prvním kole přijímacího řízení, a to na úterý 18. března 2025 a středu 19. března 2025.

Uchazeč může uvést do kolonky termín přijímací zkoušky datum, na které chce být k talentové zkoušce pozván. Pokud termín neuvede, škola sama přidělí termín zkoušky.

Uchazeč, který se pro vážné důvody k řádnému termínu přijímací zkoušky nedostavil a svoji neúčast písemně nejpozději do 3 pracovních dnů omluvil ředitelce školy, koná zkoušku v náhradním termín. 
Náhradní termín je stanoven na čtvrtek 24. dubna 2025.

Předpokladem přijetí uchazeče ke studiu výše uvedených studijních oborů je splnění podmínek zdravotní způsobilosti uchazeče pro daný obor vzdělání, což je nutno doložit lékařským potvrzením k přihlášce ke studiu (viz. příloha)
Talentová zkouška se skládá ze tří částí:

•    kresba hlavy podle živého modelu, provedení tužkou nebo uhlem na balicí papír formátu A1 – 120 minut
•    malba zátiší, provedení temperovými barvami na kreslící karton formátu A2 – 120 minut
•    hodnocení domácích prací a pohovor s uchazečem – cca 15 minut.

 

Zadání k talentové zkoušce pro jednotlivé obory k přípravě domácích prací a povinných ateliérových úkolů:

82-41-M/01, ŠVP: MALBA A ILUSTRACE

Domácí práce by měly obsahovat co nejširší přehled toho, čemu se uchazeč v posledních dvou letech věnoval (nepředkládejte práce starší než 2 roky). Uchazeč může předložit kresby, malby, grafiky, ilustrace, kreslené deníky, komiks, klasické studie i fantazijní či abstraktní kompozice, ale mohou to být také fotografie nebo prostorová díla. Výsledný soubor by měl vypovídat o zájmu uchazeče/uchazečky. Neměly by chybět práce související s oborem, který chcete studovat – v našem případě tedy jakékoli práce s barvou, malba a kresba zátiší (formát A2), portrét podle živého modelu ve skutečné velikosti. 
Povinný ateliérový úkol: HLUČNÉ ZÁTIŠÍ, formát A2, malba temperou.

 

82-41-M/03, ŠVP: GRAFIKA A MÉDIA

Domácí práce by měly obsahovat co nejširší přehled prací výtvarného charakteru, kterým se uchazeč v poslední době věnoval. (nepředkládejte práce starší než 2 roky). Uchazeč k talentové zkoušce předloží: např. kresby a malby studijního charakteru, skici předmětů či zvířat, pohybovky... Zájem o obor také naznačí spektrum předložených prací. Doporučujeme mít ve své složce i ukázku prací vztahující se k oboru: grafické techniky (linoryt, suchá jehla), grafické návrhy, realizace např.: plakáty, letáčky, loga, knižní přebaly, pohlednice, fotografie, animace, videa apod., mohou být pouze v digitální podobě na flash disku (pokud budete předkládat fotografie budou počítány jako jeden soubor domácích prací.
Povinný ateliérový úkol:
Návrh plakátu: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Formát: A3 
Součástí plakátu bude text:
Název festivalu a datum: 24. 10. – 2. 11. 2025 
(pokud bude plakát digitálně zpracovaný, donést ho k talentovým zkouškám vytištěný)
Technika: libovolná výtvarná technika: ruční, počítačové návrhy, koláž…
Upozorňujeme na práci s podklady - fotografie, ilustrace, musí být vaše, originální, autorské. (nepoužívejte podklady třetích stran a respektujte tak autorská práva).

 

82-41-M/14, ŠVP: DESIGN INTERIÉRU A BYTOVÝCH DOPLŇKŮ

Domácí práce by měly obsahovat co nejširší přehled prací výtvarného charakteru, kterým se uchazeč v posledních dvou letech věnoval (nepředkládejte práce starší než 2 roky). Uchazeč předloží kresby a malby studijního i fantazijního charakteru a ukázky práce v souvislosti s oborem, který chcete studovat např.: ukázky prostorové tvorby, fotografie vlastního výrobku/interiérového doplňku, návrhy (skici) interiérů nebo interiérových doplňků, návrhy tapet, svítidel, sedacího nábytku apod. 
Povinný ateliérový úkol:  
Koláž na téma BYDLET NETRADIČNĚ
- kombinace libovolných výtvarných technik, povinný formát A2

 

82-41-M/07, ŠVP: DESIGN ODĚVU A MÓDNÍCH DOPLŇKŮ

Domácí práce by měly obsahovat co nejširší přehled prací výtvarného charakteru, kterým se uchazeč v posledních dvou letech věnoval (nepředkládejte práce starší než 2 roky). Uchazeč předloží kresby a malby studijního i fantazijního charakteru a ukázky práce v souvislosti s oborem, který chce studovat např.: ukázky prací zaměřené na oděvní tvorbu, fotografie vlastní realizace oděvu nebo módního doplňku, návrhy (skici) zpracované libovolnou technikou, např. kolorovaná kresba, koláž, návrhy různých vzorů a struktur využitelných pro oděv nebo textilní materiály, volné barevné kompozice, kresby nebo malby drapérií.
Povinný ateliérový úkol: 
Koláž na téma MŮJ VZOR
, formát A2, využijte např. zbytky oděvních materiálů, přízí, barevné papíry, fotografie apod. v kombinaci s dalšími výtvarnými technikami

 

82-41-M/03, ŠVP: OBJEKT A PROSTOR

Domácí práce by měly obsahovat co nejširší přehled prací výtvarného charakteru, kterým se uchazeč v posledních dvou letech věnoval (nepředkládejte práce starší než 2 roky). Uchazeč předloží např. kresby, malby, ilustrace, další klasické techniky studijního i fantazijního charakteru, fotografie prostorových věcí např. práce v hlíně, papíru, dřevě, keramice a dalších materiálech v souvislosti s oborem, který chce studovat. Prostorové práce dodávejte pouze na fotografiích (role kreseb či maleb, keramika apod. nebudou přijímány!).  

Povinný ateliérový úkol: 

PROSTOROVÝ OBJEKT/SOCHA na téma VĚŽ, je možné použít papír, keramiku, dřevo, hlínu, sklo, plast, kov nebo kombinaci materiálů. Rozměry nejsou dané, ale doporučujeme vám velikost mezi 20 - 60 cm. SOCHU/OBJEKT přineste s sebou na talentovou zkoušku.

 

  • Předložte min. 15 ks domácích prací + povinný ateliérový úkol, pokud se hlásíte na jeden obor.      
  • Předložte min. 10 ks domácích prací + povinný ateliérový úkol ke každému vybranému oboru, pokud se hlásíte na dva obory, celkem tedy min. 20 ks domácích prací + 2 ateliérové úkoly.
  • Práce předložte v deskách max. formátu A1, role kreseb či maleb nebudou přijímány. Povinný domácí ateliérový úkol vložte do desek s domácími pracemi.


Bodové hodnocení:
Část talentové zkoušky                           Maximální počet bodů
Kresba hlavy                                                                                            30
Malba zátiší                                                                                              30

Domácí práce + povinný ateliérový úkol                                     40
Celkový maximální počet bodů za talentovou zkoušku     100


Uchazeč vykoná talentovou zkoušku úspěšně, pokud dosáhne v talentové zkoušce celkem nejméně 20 bodů. Při dosažení 19 a menšího počtu bodů uchazeč nesplnil požadavky talentové zkoušky, nevyhověl podmínkám přijímacího řízení.


Zohlednění studijních výsledků ze základní školy

Uchazeči, kteří úspěšně složili talentovou zkoušku, získají body za prospěch na základní škole. Bodují se předměty český jazyk a literatura (pro uchazeče z Ukrajiny předmět Matematika, u těchto uchazečů se v případě klasifikace pouze v jednom pololetí toto pololetí započítá 2x) a anglický jazyk za 2. pololetí osmé třídy a 1. pololetí deváté třídy (popř. tomu odpovídající ročník víceletého gymnázia)  
U uchazečů cizinců se rozhovorem ověří znalost českého jazyka na úrovni nezbytné pro vzdělávání.


Bodové hodnocení:

Stupeň klasifikace Body           
Výborný     7,5
Chvalitebný   6
Dobrý   4
Dostatečný   1
Nedostatečný   0
Celkový max. počet bodů za prospěch 30

 

Stanovení pořadí žáků a uchazečů

Podle počtu získaných bodů v talentové zkoušce a zohlednění výsledků vzdělávání ze ZŠ bude sestaveno pořadí žáků na jednotlivých oborech a přijati ke studiu budou žáci s nejvyšším počtem bodů.
V případě rovnosti celkového počtu bodů rozhoduje o přijetí vyšší počet bodů za talentovou zkoušku, a to v tomto pořadí – počet bodů za domácí práce, počet bodů za kresbu hlavy, počet bodů za malbu zátiší. Při případné trvající rovnosti bodů rozhoduje počet bodů za prospěch.


Přijímací řízení může skončit tímto výsledkem:
a)    žák je přijat, pokud úspěšně splnil podmínky přijímacího řízení, na základě pořadí stanoveného podle výsledků přijímací zkoušky a zohlednění dosahovaných studijních výsledků
b)    žák není přijat pro větší počet uchazečů, kteří lépe vyhověli kritériím přijímacího řízení a získali větší počet bodů
c)    žák není přijat, protože nevyhověl podmínkám přijímacího řízení (to v případě, že neuspěje u talentových zkoušek)
 

Výsledky přijímacího řízení
Dne  12. 5. 2025  od 9:00 hod. do 16:00 hod. mají zákonní zástupci uchazečů, dle §36 odst. 3 správního řádu, možnost, vyjádřit se k podkladům před vydáním rozhodnutí.

Dne 15. května 2025 budou celkové výsledky přijetí zveřejněny v elektronickém systému přijímacího řízení, na webových stránkách školy a veřejně přístupném místě školy.

 

Odvolání proti výsledku přijímací zkoušky

Odvolání proti rozhodnutí ředitelky školy o přijetí či nepřijetí ke studiu lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů od zveřejnění výsledků přijímacího řízení (15. 5. 2025), a to prostřednictvím ředitelky SUPŠ Jihlava-Helenín ke školskému odboru KÚ Kraje Vysočina.
    Odvolání proti situaci, kdy není uchazeč přijat z kapacitních důvodů se však z důvodu elektronického systému přijímacího řízení stává bezpředmětným. 

 

Pokud budou na některých oborech po přijímacím řízení volná místa, bude vyhlášeno 2. kolo přijímacího řízení.

 

V Jihlavě, 15. listopadu 2024                                      Mgr. Silvie Čermáková, v.r.
                                                                                             ředitelka školy